Kritiek op Drents Museum, beveiliging heeft gefaald

Façade Drents Museum. Foto: Denise Jans / Unsplash

De beveiliging van de Dacia-tentoonstelling in het Drents Museum heeft gefaald bij de roof van de Roemeense kunstschatten die eind januari plaatsvond. Dat heeft Ernest Oberländer-Târnoveanu, oud-directeur van het Nationaal Historisch Museum in Boekarest, geconcludeerd. Het Drents Museum leende de stukken van dit museum. Oberländer-Târnoveanu was tevens gastconservator van de tentoonstelling.

Tijdens de diefstal werden een gouden helm en drie gouden armbanden buit gemaakt. De inbrekers hebben ook een poging gedaan tot het stelen van een tweede gouden helm, maar daarin zijn ze niet geslaagd. De totale waarde is inmiddels vastgesteld op 5,8 miljoen euro.

Oberländer-Târnoveanu werd in de nasleep van de diefstal ontslagen door de minister van cultuur. Hij zit nog steeds vol vragen over hoe deze roof had kunnen gebeuren.

Trage rookbeveiliging en zwak vitrineglas
Het Roemeense museum had eerder al kritiek op het Drents Museum, omdat er ’s nachts geen bewaker aanwezig was. Nu worden er ook vragen gesteld over de rookbeveiliging en de kwaliteit van de vitrines.

Oberländer-Târnovean geeft aan dat de rookbeveiliging in het museum heeft gefaald. Binnen enkele seconden na een explosie zou de expositieruimte gevuld moeten zijn met dikke rook waar niet doorheen te kijken is. Echter kwam deze rookontwikkeling te traag op gang.

Daarnaast vraagt de oud-directeur van het Nationaal Historisch Museum in Boekarest zich af hoe het kan dat de vitrines waarin de kunstobjecten stonden, zo snel kapot zijn gaan. Dat zou niet moeten kunnen.

Het onderzoek naar de gestolen archeologische topstukken uit het Drents museum is nog in volle gang. Het museum heeft daarom laten weten nog geen uitspraken te willen doen over de toedracht van de kunstroof.

Verdachten
In de week na de diefstal werden in Heerhugowaard drie verdachten aangehouden. Later kwam hier nog een vierde bij. Drie van hen zitten momenteel vast, een vierde is vrijgelaten maar blijft een verdachte. Er wordt nog gezocht naar een vijfde verdachte.