Partnerschap voor onderzoek en innovatie in Europees cultureel erfgoed

Windmolens, Kinderdijk. Foto: Wikimedia Commons.

Na drie jaar samenwerking tussen 24 partners uit 18 Europese landen is het ARCHE-project (Alliance for Research on Cultural Heritage in Europe) succesvol afgerond. Tijdens het slotevenement Bridging Towards Resilient Cultural Heritage op 11 en 12 september in Brussel werden de resultaten gepresenteerd en vooruitgeblikt op het toekomstige European Partnership for Resilient Cultural Heritage (RCH).

Europees netwerk voor erfgoedonderzoek

ARCHE startte in 2022 met als doel een gezamenlijk Europees kader te ontwikkelen voor onderzoek en innovatie in cultureel erfgoed. Binnen het project werkten beleidsmakers, onderzoekers en erfgoedprofessionals samen aan de Strategische Onderzoeks- en Innovatieagenda (SRIA) — een plan dat richting geeft aan toekomstige onderzoeksprogramma’s en beleid.

De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) en de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) vertegenwoordigden Nederland binnen het consortium.

Naar een Europees partnerschap

De opgedane kennis vormt de basis voor het nieuwe European Partnership for Resilient Cultural Heritage (RCH), waarin de Europese Commissie en deelnemende landen gezamenlijk onderzoek gaan financieren naar de impact van klimaatverandering op erfgoed en de rol van erfgoed in klimaatneutraliteit en weerbaarheid.

De deelnemende landen brengen naar verwachting €150 miljoen bijeen; de Europese Commissie vult dit aan met nog eens 30%. De officiële start van het partnerschap staat gepland voor 2026.

Kennis, samenwerking en klimaat

Tijdens het slotevenement in Brussel leidde Eva Stegmeijer (RCE) een interactieve sessie over de gevolgen van klimaatverandering voor erfgoed. De conclusie: verlies is onvermijdelijk, maar met kennis over risico’s kunnen betere keuzes worden gemaakt.

Het ARCHE-project legde daarmee de basis voor een duurzame samenwerking tussen erfgoedprofessionals, onderzoekers en beleidsmakers in Europa.