Studentenwerk: Twee gebiedsvisies Den Bosch en Amsterdam

Woningen in de polder Buiksloterham, Amsterdam-Noord. Van der Pekbuurt, Heimansweg, speeltuin Volewijck

Op 17 juni vonden eindpresentaties plaats van de Post-HBO opleiding Erfgoed & Ruimte aan de Hogeschool Utrecht. Twee interdisciplinaire groepen van cursisten presenteerden hun gebiedsvisies. Het gaat om een gebiedsvisie voor de Volewijck in Amsterdam Noord en Kop van ’t Zand” in Den Bosch.

Kop van “t Zand, Den Bosch
Één van de groepen studenten maakte een gebiedsvisie voor het gebied “Kop van ’t Zand” in Den Bosch: “Het gebied heeft een historisch industrieel karakter, maar kampt tegenwoordig met leegstand. Om verloedering tegen te gaan zijn nieuwe impulsen gewenst. Het gebied omvat drie rijksmonumenten en zeven gemeentelijke monumenten. Daarnaast is het zuidelijk deel aangewezen als Rijksbeschermd Stadsgezicht.

Dominant aanwezig in het gebied is het leeggekomen terrein van veevoederbedrijf De Heus/ Koudijs en diverse andere leegstaande fabrieken. Aan de zuidkant van het gebied ligt een woonwijk uit de jaren ’80, die weinig aansluiting heeft met het noordelijke deel. De grootste opgave ligt in het herbestemmen en herstructureren van het gebied. De Verkadefabriek is hiervan al jarenlang een succesvol voorbeeldproject.

Daarnaast zijn ook diverse lege panden op dit moment tijdelijk herbestemd. Om de goede toekomst van het gebied te waarborgen wordt een gebiedsvisie opgesteld.

Het doel van de gebiedsvisie is om voor de Kop van ’t Zand een ontwikkeling in gang te zetten die het gebied weer verbindt met de het zuidelijk deel van het gebied en nieuwe rol geeft binnen de stad ‘s-Hertogenbosch. Daarbinnen moeten nieuwe functies tot stand gebracht kunnen worden, die aansluiten bij de aanwezige cultuurhistorische waarden en deze versterken.”

Plan Volewijck, Amsterdam Noord
Een andere groep ontwikkelt een gebiedsvisie voor een deel van Volewijck, in Amsterdam Noord.
Uit hun plan van aanpak: ”In 1393 kreeg Amsterdam het zogenaamde recht van ambachtsheerlijkheid over het schiereiland, maar tot de 19e eeuw werd de landpunt door Amsterdam slechts gebruikt voor een galgenveld.

Daarnaast kwam er halverwege de 17e eeuw een tolhuis. Tussen 1917 en 1930 werden, vanwege een gebrek aan woningbouw, in versneld tempo onder andere de Distelbuurt en de Van der Pek buurt gebouwd. Tegenwoordig is Amsterdam Noord “hip and happening”. Industrie verdwijnt en er worden allerlei initiatieven ontplooid om Amsterdam tot een gewilde woonbuurt te maken. Alles is mogelijk. Echter de Van der Pekbuurt en Disteldorp zijn min of meer af.

Het gebied is aardig volgebouwd. Daarnaast is Volewijck een aandachtswijk. Vergeleken met andere wijken scoort Volewijck het laagst of een na laagst”.

De groep onderzoekt hoe deze oude arbeiderswijk “mee kan liften” met de positieve ontwikkelingen die plaatsvinden in onder andere Buiksloterham om een eigen volwaardige plek te krijgen in Amsterdam Noord.