Nieuwe Europese Intergroup Toerisme onderstreept waarde van erfgoed

Meeting van het EP Intergroup in het Europees Parlement Foto: Europa Nostra

Kort nadat het Europees Parlement een resolutie heeft aangenomen om cultureel erfgoed integraal te implementeren in haar beleid, vond onlangs in Brussel een eerste bijeenkomst plaats van een Europese Intergroup voor Toerisme. De bijeenkomst trok zowel leden van instellingen van de Europese Unie, politici als mensen uit de private sector. Het doel van de bijeenkost was om de resultaten te presenteren van het rapport Cultural Heritage Counts for Europe. Daarnaast biedt het een ideaal platform om krachten te bundelen om cultureel erfgoed te kunnen ondersteunen als kernwaarde van duurzame ontwikkeling in Europa en als een middel voor stimlering van interculturele dialoog, zowel binnen de Europese grenzen als daarbuiten.

Silcia Costa, hoofd van de Europarlementaire commissie voor cultuur en educatie, opende de bijeenkomst door het belang van het uitgekomen rapport te prijzen. Zij haalde de door haar commissie georganiseerde hoorzitting aan over interculturele dialoog en educatie voor onderlinge verstandhoudingen. “Wij moeten elke vorm van bewuste vernietiging van cultureel erfgoed veroordelen, we moeten de mogelijkheden die cultureel erfgoed biedt in de Europese diplomatie koesteren en om de dialoog onder culturen binnen en buiten Europa te versterken”.

Europa Nostra’s Secretaris Generaal, Sneska Quaedvlieg-Mihailovic, verwelkomde de instelling van de Intergroup en gaf aan te hopen dat dialoog tussen Europa’s verschillende belanghebbenden vanaf nu gangbaarder zal zijn en vooral effectiever. Zij verwees tevens naar de tragische uittocht van mensen richting Europa op zoek naar veiligheid en hoop op een beter leven. Gastlanden en gemeenschappen moeten bereid zijn te leren over het immaterieel erfgoed dat deze honderden duizenden mensen met zich mee brengen, en het respecteren, terwijl aan de andere kant ook manieren moeten worden gevonden om de vluchtelingen te leren over de cultuur en het erfgoed van hun nieuwe leefomgeving.

De twee uur durende discussie was rijk aan voorbeelden van hoe cultureel erfgoed van beland is in Europa. Kate Pugh van het Heritage Alliance, presenteerde de resultaten en de implicaties van het Cultural Heritage Counts for Europe rapport en wees op een serie van concrete voorbeelden hieruit. Zij sloot af door te onderstrepen dat Europa vaker haar zachte macht, waaronder dat van haar cultureel erfgoed, zou moeten gebruiken. Guy Clausse, decaan van het European Investment Bank Institute (EIBI) presenteerde het The 7 Most Endangered programma, dat door o.a. Europa Nostra is uitgerold en wees op de noodzaak voor sterkere onderlinge uitwisseling van middelen tussen locale, regionale en nationale Europese overheden om fondsen te verzekeren op te bouwen voor behoud van Europa’s bedreigde erfgoed. Uwe Koch, van het Duitse Nationale Cultuur Comité presenteerde de concept-notitie die in voorberiding is bij de reflectiegroep “EU and Cultural Heritage” over het voorgestelde Europese Jaar van Cultureel Erfgoed in 2018, terwijl hij het thema van het jaar onthulde: ‘sharing heritage’, dat moet iedereen moet uitnodigen om erfgoed the ontdekken en te participeren om erfgoed te delen.

De discussie gaf ook een stem aan een aantal belangrijke spelers bij de totstandkoming en invoering van geloofwaardig beleid over cultureel erfgoed, namelijk de Raad van Europa, de Europese Commissie and van historische steden en regio’s. Bruno Favel, hoofd van de stuurcommissie voor cultuur, erfgoed and landschap van de Europese raad, bezorgde een laatste eer aan archeoloog Khaled al-Asaad, die 40 jaar aan de zoektocht naar Palmyra werkte en onlangs is omgekomen door toedoen van Islamitische Staat.

In afsluiting van de bijeenkomst feliciteerde Gianni Pittella, trekker van de Europese socialisten en democraten, het Consortium voor de totstandkoming van het rapport Cultural Heritage Counts for Europe en onderstreepte het belang van erkenning van de toegevoegde waarde van cultureel erfgoed. Hij gaf aan dat “Europa, zoals we het nu kennen, het resultaat is van een lange historie waar de waarde van diversiteit, tolerantie en multiculturaliteit altijd een belangrijke rol hebben gespeeld. Ons cultureel erfgoed is het beste bewijs van het rijke verleden van het Europese continent.