In het centrum van Leidschendam is een zeer bijzondere archeologische vondst gedaan. Tijdens een proefsleuvenonderzoek vanwege geplande nieuwbouw, werd een deel van het Kanaal van Corbulo blootgelegd. Niet eerder is dit Romeinse kanaal – bijna 2000 jaar oud- zo goed zichtbaar uitgegraven.
Het kanaal van Corbulo
Het kanaal van Corbulo is een belangrijk onderdeel van de Romeinse geschiedenis in Nederland. In de Romeinse tijd verbond het kanaal de Maas en Oude Rijn met elkaar. Het liep waarschijnlijk van Naaldwijk naar het Romeinse castellum Matilo bij Leiden. Het wordt gezien als onderdeel van de limes, de noordelijke grens van het Romeinse rijk. De Romeinse generaal Cnaeus Domitius Corbulo, naar wie het kanaal ook vernoemd is, gaf zijn soldaten opdracht het kanaal te graven.
Mysterie in Leidschendam, de loop van het kanaal
Tot voor kort was de exacte loop alleen aangetoond over een lengte van 16000 meter in de wijk Rietvink in Leidschendam. Ten zuiden en ten noorden van de Rietvink was het kanaal nog niet aangetoond. Tijdens een booronderzoek in 2015 door RAAP (onafhankelijke onderzoeks- en adviesbureau voor archeologie, erfgoed en cultuurhistorie in Nederland) werd een bijzondere ontdekking gedaan. Tot verbazing van archeologen boog het kanaal tegen alle verwachtingen in met een scherpe bocht naar het westen. Met booronderzoek kon het kanaal circa 250 meter lang gevolgd worden naar het centrum van Leidschendam.
Bijzondere vondst
Tijdens het proefsluivenonderzoek afgelopen week op de locatie Leytsehof in Leidschendam is het kanaal over de volle breedte vrij gelegd, 10-15 meter breed en 1,5 meter diep. Het kanaal (ruim voldoende voor de Romeinse rivierschepen) en bestaand uit oude grijze klei bleek uitzonderlijk goed bewaard. Aan beide zijden waren de beschoeiingspalen nog aanwezig. Zelfs het vlechtwerk tussen de palen was nog in tact. De oever achter de palen was met plaggen versterkt, vermoedelijk om uitschuring van de zandige bodem te beperken. Op de bodem van het kanaal is een bewerkt stuk hout gevonden. De bovenkant van het kanaal was deels dichtgeworpen met zand waarin verschillende Romeinse scherven zijn gevonden. Het vondstmateriaal en de houten palen worden onderzocht om de gebruiksduur van het kanaal te bepalen.
Zie voor meer informatie over het kanaal van Corbulo de ondestaande info poster op pdf formaat:
Posters_Corbulo

