Handgraveren is toegevoegd aan de lijst van immaterieel erfgoed van het Kenniscentrum Immaterieel Erfgoed Nederland (KIEN). Volgens het KIEN voldoet handgraveren aan de criteria voor immaterieel erfgoed, zoals gesteld staat in het Unesco-verdrag inzake de bescherming van immaterieel cultureel erfgoed.
Handgraveren is een verspanende techniek waarbij het metaal wordt weggehaald van het oppervlak van het voorwerp met behulp van snijgereedschap; de graveersteker of ook wel burijn genoemd. Hiermee worden er kleine subtiele inkervingen aangebracht.
Handgraveur Jacqueline Jimmink van Kenniscentrum Handgraveren Nederland heeft het initiatief genomen om handgraveren opgenomen te laten worden als immaterieel erfgoed. Jimmink wil voorkomen dat het ambacht uitsterft. Dat probeert ze onder andere te doen via het Kenniscentrum Handgraveren Nederland, dat dit jaar door haar is opgericht. Daar wordt educatief lesmateriaal ontwikkelt en ook wordt hier alles vastgelegd in een digitale database en een digitale bibliotheek. Hiermee wil Jimmink kennis van het ambacht handgraveren doorgeven aan nieuwe handgraveurs, bijvoorbeeld via workshops.

