In de middag van 1 oktober arriveert de Batavia weer in Lelystad. Het circa 650 ton zware schip staat dan in een stalen draagconstructie op een ponton. Een dag later, op vrijdag 2 oktober, wordt het schip van het ponton gereden naar zijn nieuwe plek op het terrein van Museum Batavialand. Op land komt de Batavia ruim acht meter hoger te staan dan toen het schip in het water lag. Daarmee wordt de imposante reconstructie van de Batavia uit 1628 een nog markanter onderdeel van het stadsbeeld van Lelystad.
Op 2 oktober wordt de Batavia van het water naar zijn definitieve plek op land verplaatst. Naar verwachting begint de operatie aan het einde van de ochtend en duurt deze ongeveer één tot twee uur. Met een computergestuurd transportvoertuig, een Self-Propelled Modular Transporter (SPMT) van Q3 Heavy Lift, wordt het 56,6 meter lange schip voorzichtig over een afstand van circa 250 meter van het ponton naar zijn nieuwe plek gereden.
De Batavia vol in zicht
De Batavia komt straks ruim acht meter hoger te staan dan toen het schip aan de steiger in het Markermeer lag. Daardoor wordt het vanuit de wijde omgeving beter zichtbaar. Ook de kiel, die 31 jaar lang onder water lag, komt dan weer volledig in beeld.
Museum Batavialand werkt eraan om de Batavia zo snel mogelijk weer veilig toegankelijk te maken. De verwachting is dat bezoekers eind 2026 of begin 2027 weer aan boord kunnen. Ook het onderhoud aan het schip zal dan voor bezoekers goed te volgen zijn.
Terugreis op 1 oktober
De Batavia vertrekt naar verwachting op 1 oktober om 08.00 uur vanuit Amsterdam en legt op de terugweg naar Lelystad grotendeels dezelfde route af als op de heenweg. Doordat het schip ditmaal in de stalen draagconstructie op een ponton staat, vormt het tijdens deze reis een nog opvallender verschijning.
Rond 09.00 uur bereikt het transport de Prins Willem-Alexandersluis, waarna het rond 10.00 uur verder vaart. Tussen 14.00 en 15.00 uur wordt de Batavia in Lelystad verwacht. De sleepboten Pieter van der Wees en Broedertrouw XIV begeleiden het transport. Hun actuele positie is onder meer te volgen via vesselfinder.com. Alle genoemde data en tijden zijn onder voorbehoud van weers- en operationele omstandigheden.
De reis naar Amsterdam was nodig om de Batavia in een stalen draagconstructie te plaatsen. Het onderhoud vindt de komende jaren in Lelystad plaats. Daar kan het houten schip drogen, beter worden beschermd en gericht worden onderhouden. Het gehele proces is voor bezoekers te volgen.
De vernieuwing van Museum Batavialand
Het aan land brengen van de Batavia vormt de eerste zichtbare stap in de grootschalige vernieuwing van Museum Batavialand. Het schip krijgt een centrale plek in het vernieuwde museum, dat gezamenlijk wordt ontwikkeld door het Rijk, de provincie Flevoland, de gemeente Lelystad en Museum Batavialand. De opening staat naar verwachting gepland voor eind 2028.
Voor het noodzakelijke onderhoud van de Batavia is financiering beschikbaar. Voor aanvullende werkzaamheden aan het schip en de verdere ontwikkeling van het museum is Museum Batavialand in gesprek met verschillende fondsen en partners.

