Apeldoorn heeft acht nieuwe monumenten aangewezen. Deze gebouwen zijn tussen 1970 en 1990 gebouwd en vertellen een belangrijk verhaal over de stad. De gemeente wil dat deze bijzondere panden bewaard blijven voor nu en later. Daarom zijn ze aangewezen als jong erfgoed. Zo blijft de identiteit van Apeldoorn herkenbaar en wordt ervoor gezorgd dat het unieke stadsbeeld behouden blijft.
Naast de acht monumenten zijn er ook vier panden als beeldbepalend pand aangewezen en zeven woonbuurten als beschermd stads- of dorpsgezicht. Het gaat om woonhuizen, kantoorgebouwen, buurten en één begraafplaats. Apeldoorners konden meedenken over welke panden bij de ‘collectie Apeldoorn’ horen.
Groei van Apeldoorn in de jaren ’70 en ’80
In de jaren ’60 verhuisde het Rijk een aantal overheidsinstellingen, zoals het Rijkscomputercentrum, naar Apeldoorn. Er kwamen veel nieuwe inwoners waardoor de stad snel groeide. Om deze mensen te huisvesten en de woningnood op te lossen, werden wijken zoals Zevenhuizen en De Maten gebouwd. Apeldoorn veranderde hierdoor van een dorp naar een stad. Ook het centrum kreeg nieuwe gebouwen, zoals de bibliotheek, om het stadscentrum aantrekkelijker te maken.
Bijzondere architectuur
De jaren ’70 en ’80 hebben Apeldoorn veel opvallende architectuur gebracht. Deze architectuur is herkenbaar en bepalend voor de stad. Een voorbeeld hiervan is het kantoorgebouw ‘De Heeze’ aan de Christiaan Geurtsweg. Ook in wijken zie je unieke projecten, zoals de ‘Versprongen woningen’ in De Maten en het woonerf ‘De Zeis-De Haarhamer’ in De Heeze.
Naast de rijksbeschermde stadsgezichten zoals De Parken en Radio Kootwijk, zijn nu ook zeven woonbuurten uit deze periode beschermd. Dit betekent dat men extra zuinig is op deze gebieden, die herkenbaar zijn door hun bijzondere architectuur, straatinrichting en groen.

