Open Monumentendag: Programma Nieuwegein

CC BY SA 3.0
Kasteel Rijnhuizen, Nieuwegein Foto: Kasteelbeer via wikimedia

Programma Open Monumentendag 9 en 10 september Nieuwegein 2017

Barbarakerk Vreeswijk
Open op zaterdag 9 september van 09.30 tot 16.00 uur.
Rondleiding.
Er zijn korte beschrijvingen beschikbaar van (individuele objecten van) het interieur.

Begraafplaats Kerkveld
Open op zaterdag 9 september van 13.30 tot 16.00 uur.
Er zullen twee lezingen met excursie worden geven naar dit unieke monument dat nog steeds als begraafplaats functioneert en hiermee een levend monument is. De lezing en excursie zijn kosteloos en worden gegeven om 13.30 uur en 15.00 uur, verzamelen bij buurthuis Kerkveld.

Dorpskerk Jutphaas
Open op zaterdag 9 september van 10.00 tot 16.00 uur.

Fort Vreeswijk
Open op zaterdag 9 september van 14.00 tot 17.00 uur.
Open op zondag 10 september van 13.00 tot 16.00 uur.

Op zondag 10 september zijn er rondleidingen op het Fort. Start om 13.30, 14.30 en 15.30 uur. Een vrijwilliger vertelt u graag over de historische waarde van de gebouwen, de gebouwenlocatie en wat de toekomstplannen zijn. De rondleiding is gratis. Gidsengroep Vreeswijk geeft u de gelegenheid om mee te lopen met een mooie kennismakingsrondleiding in Oud Vreeswijk. Zo kunt u kennismaken met een stukje historie van het voormalige dorp.
Hengelsportvereniging HSV de Vaart-Poscar geeft op zondag 10 september een demonstratie ‘vissen voor jong en oud’ van 13.00 tot 16.00 uur bij de Fortgracht van Fort Vreeswijk

Nicolaaskerk
Open op zaterdag 9 september van 09.00 tot 17.00 uur.
Open op zondag 10 september van 10.00 tot 17.00 uur.
Orgelspel en koorzang.

Historisch Museum Warsenhoeck
Open op zaterdag 9 september van 10.00 tot 17.00 uur
Open op zondag 10 september van 14.00 tot 17.00 uur

Huis de Wiers
Open op zaterdag 9 september van 11.00 tot 17.00 uur.
Het restaurant (en terras bij mooi weer) is geopend voor een kopje koffie o.i.d.

Kasteel Rijnhuizen
Open op zaterdag 9 september van 10.30 tot 16.00 uur.
Gemeente Nieuwegein en Club Rhijnhuizen organiseren in samenwerking met Kasteel Rijnhuizen en Wijnfort Jutphaas Open Monumentendag in Nieuwegein. Op het forteiland is om 10.00 uur een feestelijke opening door de Commissaris van de Koning van de provincie Utrecht en de burgemeester van Nieuwegein. Zij openen het forteiland met de nieuwe wandelpaden, bankjes en een nieuw speeltoestel. Daarnaast zijn er van 10.30 uur tot 16.00 uur rondleidingen in het kasteel en op het landgoed.

Klipperaak Geesina Maria
Toegankelijk op zaterdag 9 september van 10.00 tot 18.00 uur.

Kunstenaarscentrum Nieuwegein
Open op zaterdag 9 en zondag 10 september van 14.00 tot 17.00 uur.
Op de ramen van het atelier van Dolf Schifferstein komt een monumentale glasdecoratie naar een ontwerp van Véroon van den Heuvel. Mocht de opkomst groot zijn en als het weer het toelaat, dan geeft hij zaterdag een openlucht edelsmiddemonstratie. Hij zal proberen de langste Nieuwegeinse messing ketting, die er ooit binnen zestig minuten gemaakt is, te smeden.

Museumhaven Museumwerf
Toegankelijk op zaterdag 9 september.

Prinses Beatrixsluis
Open op zaterdag 9 september van 10.00 tot 17.00 uur.
Het landschap rond de sluis verandert in een rap tempo. Wat u nu ziet, kan over een paar weken zomaar weer anders zijn. Grijp dus uw kans op 9 september en noteer deze dag vast in uw agenda!

U kunt de bedienruimte bezoeken. Mooi om niet alleen de sluismeesters aan het werk te zien, maar het bediengebouw ook nog eens goed in u op te nemen. Dit wordt immers na oplevering van de 3e kolk gesloopt om de monumentale sluis in oude luister te herstellen!
Zoekt u het liever hogerop, beklim dan tijdens een rondleiding de noordelijke heftoren. Vanaf het balkon heeft u een prachtig uitzicht over het monumentale sluiscomplex en een groot deel van het bouwterrein, van de Lek tot aan de Schalkwijkse Wetering.
Voor hen die graag van alles horen over de bouw van de 3e kolk en de verbreding van het Lekkanaal heeft Sas van Vreeswijk een informatiepunt met uitzicht in de bouwput en over het bouwterrein. Altijd al willen weten hoe een deurkas wordt gemaakt? Vernemen hoe de wanden van de 3e kolk worden gemaakt? Het kan bij het informatiepunt van Sas van Vreeswijk, waar medewerkers klaar staan om het u allemaal te vertellen en vragen te beantwoorden.

Wijnfort Jutphaas
Open op zaterdag 9 september van 10.00 tot 15.00 uur.
Leer meer over de historie van Rijnhuizen en bezoek de parels van het gebied. Kasteel Rijnhuizen en Fort Jutphaas openen beide de deuren en er zijn rondleidingen te volgen. Deze zomer worden op Fort Jutphaas voetpaden, bankjes en een speeltoestel aangelegd. De feestelijke opening hiervan begint om 10:00 uur. De commissaris van de Koning zal om 10:00 uur de poort naar het forteiland op spectaculaire wijze openen. Op het fort zijn rondleidingen om 10:30 uur, 11:30 uur en 13:30 uur. Rondleidingen op kasteel en landgoed Rijnhuizen de gehele dag van 10:30 uur tot 16:00 uur. Bij de scouting is er een speurtocht voor kinderen. Daarnaast is er voor kinderen: schminken, op canvas schilderen en er is een springkussen. De weg rond het fort wordt afgesloten tijdens de open monumentendag. Fietsen wordt van harte aanbevolen! Parkeren kan op de Newtonbaan.

Woonark de Mississippi

Toegankelijk op zaterdag 9 september van 10.00 tot 18.00 uur.