
Inundatiesluis, Fort Everdingen Foto: HSSN
Tijdens de Nationale Sluizendag die de Stichting Historische Sluizen en Stuwen Nederland (HSSN) dit jaar op 5 oktober in het Woudagemaal te Lemmer heeft georganiseerd, is de HSSN-prijs 2016 uitgereikt voor de restauratie van de drie sluizen bij Fort Everdingen. Namens de eigenaren nam de projectleider van de provincie Gelderland de prijs in ontvangst. De gemeente Schiedam won de tweede prijs voor de restauratie van de Beurssluis in de monding van de Lange Haven naar de Schie. De derde prijs ging naar het Recreatieschap Rottemeren voor de restauratie van het Bleiswijks Verlaat te Bleiswijk.
Waarom reikt de HSSN een sluizenrestauratieprijs uit?
De HSSN reikt de HSSN-prijs jaarlijks uit voor de best gerestaureerde sluis of stuw van het afgelopen jaar. Bedoeling van de HSSN is om de waarde van historische sluizen en stuwen als monumentale objecten over het voetlicht te brengen en verantwoorde restauraties te bevorderen.
Oordeel van de jury over de restauratie van de drie sluizen bij Fort Everdingen
De drie sluizen bij fort Everdingen; de Inlaatsluis langs de Lek, de Beersluis en de Inundatiesluis in de Goilberdingerdijk zijn als één werk uitgevoerd door Heijmans Restauratiewerken, geadviseerd door adviesbureau BBM.
De jury is van oordeel dat de restauratie de eerste prijs verdient omdat deze zorgvuldig is uitgevoerd en het monumentale karakter van de sluizen is behouden en zelfs versterkt. Ook de veiliger gemaakte overbrugging van de beer harmoniseert goed met de oude constructie. De betonnen wand in de inlaatsluis moest helaas gehandhaafd blijven. De jury raadt aan meer toelichtende informatieborden te plaatsen.
Geef een reactie