Zutphenaren krijgen de mogelijkheid om nieuw erfgoed voor te dragen 

Gemeente Zutphen heeft plannen om meer panden de status van monument toe te kennen, met als doel de cultuurhistorische waarden van Zutphen nog beter te behouden. Om dit te bereiken, wordt de monumentenlijst van Zutphen uitgebreid. De gemeente betrekt de inwoners actief bij het samenstellen van de nieuwe lijst. De huidige monumentenlijst is voor het laatst bijgewerkt in 2008. 

Sjoerd Wannet (Wethouder Cultuur en Erfgoed) zegt:”Zutphenaren zijn terecht trots op hun stad. De historische binnenstad is uniek, toont ons het prachtige verleden als Hanzestad en kent terecht vele monumenten. Maar er zijn nog veel meer panden en objecten waardevol in cultuurhistorisch perspectief. Dat moeten we behouden en beschermen, voor de toekomst. Dat is niet alleen een verantwoordelijkheid van eigenaren, maar ook van inwoners, bezoekers, gemeente en erfgoedinstanties. Daarom roep ik iedereen op om mee te doen in het samenstellen van de monumentenlijst van Zutphen. Geef je ideeën voor nieuwe monumenten door!”. 

Op dit moment telt gemeente Zutphen 430 rijksmonumenten en 480 gemeentelijke monumenten. In 2008 zijn er 80 panden in de binnenstad aangewezen als gemeentelijk monument, om te voorkomen dat waardevolle monumentale elementen achter de gevel verloren zouden gaan. Sindsdien zijn er maar sporadisch nieuwe monumenten toegevoegd, voor het laatst in 2017. De afgelopen dertig jaar zijn de inzichten over erfgoed veranderd. De gemeente Zutphen wil nu samen met haar inwoners op zoek gaan naar verborgen parels en onbeschermd erfgoed, en de inwoners en eigenaren direct bij dit proces betrekken. 

Om nieuwe monumenten aan te wijzen, worden de inwoners van Zutphen aangemoedigd om suggesties in te dienen. Dit kunnen oude gebouwen zijn, jong erfgoed, historische elementen in een pand, vergeten grenspalen, of groen erfgoed. Het belangrijkste criterium is dat de suggestie een positieve bijdrage levert aan de kwaliteit van de leefomgeving. Alle suggesties worden beoordeeld door de Vakgroep monumentaal erfgoed, bestaande uit lokale en landelijke erfgoedinstellingen zoals Heemschut, het Cuypers Genootschap en de Historische Vereniging Zutphen. De veelbelovende suggesties worden uiteindelijk voorgelegd aan het college van burgemeester en wethouders, die beslissen of een pand als monument wordt aangewezen. Hierbij wordt rekening gehouden met het standpunt van de eigenaar en de Erfgoedadviesraad. Op dit moment is het aantal nieuwe monumenten dat zal worden aangewezen nog niet bekend.