Als je drones wilt gebruiken om bijvoorbeeld een mooie film te maken of een foto vanuit een verrassend perspectief moet je eerst goed weten wat wel en niet mag. De man die in Utrecht een filmpje maakte van de Domtoren dreigde in grote problemen te komen. Als je als hobbyist gebruik wilt maken van drones, heb je je te houden aan de ‘regeling modelvliegen’.
Omdat wij begrijpen dat je niet het hele regelement wilt doornemen, hebben wij hier de belangrijkste regels voor je op een rij gezet.
- Vlieg alleen bij daglicht. ’s Nachts kan je een drone niet of nauwelijks zien. Daardoor kun je controle verliezen.
- Blijf minimaal 3 km uit de buurt van civiele- en militaire luchthavens. In de buurt van luchthavens vliegen is gevaarlijk: vliegtuigen kunnen tegen een drone aan vliegen en er zijn bepaalde vluchtroutes waar een drone doorheen zou kunnen vliegen. Daarbij heb je als drone-hobbyist geen contact met de luchtverkeersleiding.
- Zorg dat je drone niet te ver weg vliegt. Houd continue goed zicht op je drone. Op het moment dat de drone zo ver vliegt dat je hem niet meer kunt zien, kun je hem ook niet goed in de gaten houden. Zelfs al heb je een camera op de drone, dan nog mag je hem niet uit het zicht verliezen.
- Vlieg niet hoger dan 300 meter. Ga je hoger dan 300 meter, dan riskeer je gevaarlijke interactie met andere vliegtuigen.
- Vlieg niet boven aaneengesloten bebouwing en binnen de bebouwde kom. Wanneer je drone neerstort kan dat een gevaar betekenen voor mensen op de grond en voor het verkeer. Ook boven de openbare wegen mag je dus niet vliegen en evenmin boven bouwwerken als bruggen en havens.
Daarnaast gelden er voor het vliegen met een drone privacyregels. Op straat mag je iemand niet zomaar bespioneren of lastig vallen. Dat mag dus ook niet met een drone. Privacyregels zijn streng, dus neem geen risico en film niemand heimelijk zonder toestemming.
Caspar Steinebach
Laatste berichten van Caspar Steinebach (toon alles)
- Archeologen speuren in Rossum naar resten oudste burcht Nederland - 17 december 2015
- Grond onder nieuwe woonwijk blijkt goudmijn - 17 december 2015
- Eeuwenoude vondsten langs spoor Haren - 15 december 2015

